Anlat Ablam

Hayat bi bana mı zor?

A.B. sordu; biz de uzmanına sorduk.

Soru: Selam, hissettiğim daralma hissinin normal olup olmadığını danışmak istiyorum.

Kendimi iyi hissettiren şeyler yaptığım sağlıklı bir hayat sürmek, eğitimim, hobilerim, aktivistlik, deneyimlemek istediğim şeyler bir de aile ilişkileri, arkadaşlarım, ikili ilişkiler derken yoruluyorum. Bunlardan gerçekten istemediğim, yapmış olmak için yaptıklarımı, içime sindiremediklerimi (bir zamanlar zaruri sandığım aile ziyaretleri, iyi seks için katlanılan partnerler, anlamsız telefon görüşmeleri gibi) hayatımdan çıkardım ama hala çok şey var ilgilenilmesi gereken. Üstelik şu anda çalışmıyorum ve geleceğe dair hayallerimden, plan ve projelerimden bahsetmiyorum bile. İnsan üstü verimli, muhteşem görkemli, çok para kazandığım bir hayat değil sahip olmaya çalıştığım da. Yalnızca günlerim huzurla geçsin istiyorum ama bu çokluk halinin getirdiği his pek de hoş değil.

Bu hissettiğim bunalma normal mi? Böyle hisseden bir tek ben değilim, değil mi?

Cevap:

Merhaba A. , 

Öncelikle sorunu bu kadar geç cevaplayabildiğim için çok üzgünüm. Benim de yaşamımda bir çok şey bu yaz hiç umduğum gibi gitmedi ve yetişemediğim çok şey oldu. Yazdıklarım bir yandan sorunu cevaplamak bir yandan da kendime hatırlatmak ve kendimle aramı iyi tutmak için… 

Günümüzde sosyal çevremizden ve medya üzerinden maruz kaldığımız beklentiler, yapılacaklar/ yapılması gerekenler listeleri, iyi yaşam reçeteleri kendimizden beklentilerimizi etkilemekte elbette. Bahsettiğiniz alanlar aslında yaşamlarımızda olmazsa olmaz görünen etkileşimler, deneyimler, ilişkiler. Bir yandan da tümüne zaman ve enerji ayırabilme konusu var. İnsan olarak hem zamanımız hem enerjimiz limitli iken elbette tercihler ve sıralamalar yaparak yaşamı devam ettirebiliyoruz. Tüm ilişkiler zaman ve emek ister. Anlıyorum ki bu konuda bir sıralama yapmaya çalışarak, önceliklerinizi belirleyerek kişi ve etkileşim sayısını organize etmişsiniz. Umarım tercihleriniz iyi hissettiriyordur. Buna rağmen hala ilgilenilmesi gereken çok şey olduğunu söylemişsiniz. Nedir bunlar? Kimlerle ya da nelerle ilgilenmelisiniz? Gerçekten siz mi ilgilenmelisiniz? Bunlar insanlar ise acaba biraz da onlar sizinle ilgilenemez mi? Sizinle kimler ilgileniyor? Size kimler ne kadar zaman ayırıyor? Ailenizden, arkadaşlarınızdan, partnerlerinizden siz bakım alabiliyor musunuz? İlişkilerinizde böyle bir karşılıklı özen ve bakım bulunuyor mu? Bunların cevaplarını çok merak ediyorum. 

Çünkü bu enerjiyi ve zamanı verebilmemiz için bizim de birilerinden bakım alabilmemiz, bize de zaman ve enerji ayrılması önemli. Depolarımızı doldurabileceğimiz çevreler içindeyken bu tempoyu devam ettirebiliriz sanıyorum ki. 

Bir de anlıyorum ki tüm bunları ekonomik imkanların darlığı ve geleceğe dair bir endişeiçindeyken yerine getirmeye çalışıyorsunuz. Maddi kaygılarla boğuşuyorken, geleceğe dair güvenle plan yapamıyorken (bir miktar kaygı her zaman olacaktır ve bu faydalıdır da zaten) bahsettiğiniz bu ilişkileri, kendinize iyi gelebilecek aktiviteleri ve sosyal yaşamı aksamadan devam ettirmeniz sizden kesinlikle beklenmiyor- beklenmemeli. Böyle bir zor durumla baş etmeye çalışırken kendinizi daha keyifsiz bir ruh halinde bulmanız, enerjinizin azalması, hatta belki istek duymada azalma da gayet beklendik olabilir. İlk elden kendinize yüklenmeye alışkın mısınız ya da olacaksa en mükemmel şekilde olsun diyen bir misiniz diye de çokmerak ediyorum. Bunlara vereceğiniz evet hayır cevapları bile üzerine düşünülebilecek farklı ihtimaller yaratacak.. Ben yine sorunuza bağlı kalarak eldeki verilerle devam etmeye çalışacağım. 

Hayatın, mevcut sosyal çevrelerin vb etkileriyle donanmış tüm bu beklentileri her ne olursa olsun yavaşça yere bırakabilirsiniz. Belki de bugün sadece durmanın, duygularınıza bakmanın, bedeninize bakmanın ve kendi ihtiyaçlarınızı bugün, bu mevcut şartlarla karşılamanın zamanıdır. Sadece durup, akışı takip edip, depolarınızı doldurmanın zamanıdır. Ve bunun devamında eski enerjinize ve imkanlarınıza ulaştığınızda yeniden koşabileceğinizi kendinize hatırlatmayı lütfen ihmal etmeyin. Siz koşabilirsiniz, tüm bu tempoyu taşıyabilirsiniz ama şartların da buna uygun olması bir kriter, sadece bir kere daha bunun altını çizmek isterim. 

Eğer bu duygular ve düşünceler hala devam ediyorsa, baş etmek güçleştiyse elbette bir destek almak her zaman güvenilir seçeneklerden biri olabilir. Erişilebilir psikoterapi hizmeti için biraz araştırma yapmayı da önerebilirim. 

En içten sevgilerimle.

Görsel: Creative Sparrow

https://www.instagram.com/creativesparrow.nz/?hl=en

Yazar

Hayat bi bana mı zor?&rdquo için 1 yorum

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: