Sevgili Günlük

Sevgili Azra, canım Azra;

Kaybolduğunu duyduğum günden beri pek çok kız kardeşim gibi umutla bekledim geri dönmeni. Sinsi bir korku başını uzatmaya çalışsa da yüreğimden beynime doğru izin vermedim büyüyüp serpilmesine. Ve ben gerçekten senin geri dönebilme olasılığının sevincine tutundum. Gerekli aramalar zamanında yapılmış olsaydı belki şimdi sen yaşadığın korku dolu anları bir daha hatırlamamak üzere anlatıyor olurdun. Ahh Azra, keşke… Yasını tuttuğun öldürülen tüm kız kardeşlerimizin üstüne şimdi senin yasın eklendi. Çok acı, çok ağır Azra; yirmi bir yaşında bambaşka telaşların, bambaşka dertlerin peşinde olman gerekirken kadın katliamlarıyla, çocuk tecavüzleriyle, homofobik saldırılarla dolu yılların içinden geçip de geldin.

Nefes alamıyoruz, çığlıklarımız ses duvarını aştı Azra… Ahh Azra hiç tanımadım seni, hiç konuşmadık karşılıklı ama bir o kadar tanıdık bir o kadar yakındın Azra… Kıyafetine dikilen bakıştan, akşamları tek başına yürümekten korkulan sokaktan, aynı masada oturduğumuz için dinlemeye mecbur bırakıldığımız aptalların ırkçı ve cinsiyetçi söylemlerinden duyduğumuz rahatsızlıktı belki bizi yakınlaştıran… Üzgünüm Azra, yaşayamayacağın yıllar, atamayacağın kahkahalar, senden çalınan ne varsa hepsi için çok üzgünüm…    

Bu cinayeti tüm cinsiyetçi, homofobik ve ırkçı ahmaklar birlikte işledi Azra. Tıpkı diğer kız kardeşlerimiz gibi seni de onlar öldürdü. Hiçbiri kendini bundan muaf zannedip başını yastığa koyarak rahat uykulara yatmasın. Ağızlarından salyalar saçarak cinsiyetçi “şakalarla” kahkaha patlatanlar, her vahşetin ardında bir “ama” arayanlar, insanların yaşam biçimlerine, varoluşlarına müstehzi sırıtmalarla üstten bakanlar, karşısındaki kadının gözleri yerine göğüslerine gözlerini dikenler; biliyoruz ki her yerdesiniz. Sizin belli bir ideolojiniz, sınıfınız, partiniz yok! İşte bu yüzdendir ki yok o katillerden farkınız!

İstanbul Sözleşmesi’nin yürürlüğe koyulması, uygulanması ne kadar geciktirilirse tehlike o denli büyüyerek devam ediyor. 

Her bir köşe yangın yeri Azra, mübalağa değil, gerçek. O ormanlarda yanan kavrulan her bir canlı bir yürek yangını… Tıpkı senin gibi…        

Görsel: Dilek Metin Sert 

Sevgili Azra, canım Azra;&rdquo için 1 yorum

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: