Anlat Ablam

Radikal Feministin Vücut Olumlaması

Duyarsızkilit sordu; biz de uzmanına sorduk.

Soru:

Selam,

Ben kendini radikal feminist olarak tanımlayan bir kadınım ve kemerli olan burnumu yaptırmak istiyorum. Vücudumu seviyorum, kendimle ya da diğer insanlarla olan ilişkimin görüntümle bir ilgisi olmadığının da farkındayım. Mutluluğun içsel huzurla geldiğini de deneyimle öğrendim.

Hani bazen evde yalnızken durduk yere saçını değişik bir modele sokmayı deneyip aynada kendini gördüğünde “ay ne tatlı olmuşum” dersin, kimsenin görmesinden bağımsız bir kendini ‘daha beğenme’ hali olur: işte galiba onu istiyorum. Üstelik bu öyle yeni ortaya çıkan bir istek de değil, bu konudaki ilk doktor görüşmeme on yıldan daha uzun süre önce gitmiştim.

Ama açıkçası çevremdeki insanların beni seçimimden dolayı yargılamalarından korkuyorum. Feminist olsun olmasın herkesin ne yapmamız ve ne yapmamamız gerektiğiyle ilgili çizdiği sınırları dayatması sebebiyle burnumu yaptırdığımı fark edip hiç sormadığım fikirlerini ve yorumlarını ileten herkese kendimi eski burnumla da beğendiğim, özgüven sorunlarım olmadığı, modaya uymaya çalışmadığım, hala feminist olduğum gibi gibi gibi bir dünya şeyde kendimi açıklamak istemiyorum.

Zaten sürecin kendisiyle ilgili çeşitli endişelerim var bir de bu kendini açıklamak zorunda kalmak canımı sıkıyor.

Ne yapayım, bu kendilerinde hesap sorma hakkı görenlerden nasıl kaçayım?

Cevap:

Merhaba. Radikal feminist biri için ilginç bir soru. Ama radikal feministsin diye çelişkilerin olamaz değil elbette. Zaten çelişki, çelikçisi olmadığını iddia eden politik doğrucuların bile başının belası. O nedenle bunları açıkça dile getirme cesaretin için tebrikler. Evet, herkesin çelişkileri olabileceği noktası sanırım önemli. Belki o nedenle de iddialı politik sıfatlarımızın kendi tercihlerimize ve konumumuza uyup uymadığını düşünmemizi ve politik tercihlerimizi gözden geçirmemizi sağlayan çelişkilerimize teşekkür etmek gerek. Biz belki de çelişkilerimizi ve arzularımızı politik tutumumuza değil, politik tutumumuzu çelişkilerimize ve arzularımıza uydursak daha güzel olabilir hayat. Yani bir tutarlılık arayışı olacaksa, değişime ve mutluluğa önem veren bir yaklaşımla olacaktır sanırım.

Peki neden bu kadar dert ettin bu feministleri veya soru sorma ihtimali taşıyan diğer insanları (artık onlar kim, bilemiyorum)? Neden sence onlar senden hesap sorma hakkına sahip hissediyorlar kendilerini? Neden sence senin ne hissettiğini umursamadıklarını düşünüyorsun? Bu senin aşırı yorumun mu? Yani belki de insanlar gerçekten pek de doğru bulmuyorlardır sağlık yerine estetik nedenlerle yapılmak istenen ameliyatları. Veya merak ve endişe ediyorlardır olası risklerinden dolayı. Sorulacak soruların toptan kötü niyet taşıdığından emin misin? Belki de dediğin gibidir. Sorular bir tür müdahaleci tutumla iç içedir. Bu senin varsayımın olmasa bile, senin onlara tanıdığın toleransla ilgili olabilir mi? Evet, feminist bir duruşla bazı çelişkili yanları olabilir bu düşüncenin, ama gerçekten içselleştirilmiş bir karara hangi insan ve politika karşı durabilir ki?

Son olarak, bence feministlerden ziyade bu tür bir ameliyatı yasamış, deneyim sahibi insanlarla bu konuyu konuşsan daha çok şey öğrenebilirsin. Ama öyle, internet sitelerdeki yazışmaları okumak babında söylemiyorum bunu. Bence bir saç düzeltmeden çok daha ağır bedelleri olabiliyor bu tür ameliyatların ve ne yazık ki bunlar hiç konuşulmuyor. Ciddi bir tek yönlü bilgilendirme ve bu tür ameliyatları sanki çok kolaymış gibi aktarma eğilimindeler bu sektörden para kazananlar. Yalnızca bu işten para kazananlarla yetinme. Onlar ağırlıkla bu sektörün aktörleri. Doğru doktoru bulursan o ayrı. Risklerin anlatımına bu sektörde hiç ağırlık verilmezken, başka sektörlerde aşırı risk anlatımı olabiliyor. Kadınları örneğin doğurmaya veya sezaryene teşvik etmek konularında pek cevvalken herkes, estetik ameliyatları adeta basit kıl dönmesi müdahalesi gibi anlatıyorlar. Bunlar hep politik ve söylemsel stratejiler, sen de biliyorsun. Bunları aşmak elimizde ama. Deneyimli insanlarla, hatta kadınlarla konuşmanı tavsiye ederim. Yani müdahaleler bazen çok acil olmadan da istenebiliyorlar. Onlara dair kararlarımızı bilgiye dayandırarak almak elimizde. Kısacası, bence kararını ve tercihini güçlendirecek bilgilere erişmen önemli gerçekten. Belli ki olay sadece olası feministlerin lafları ve soruları değil, sen de kararınla henüz barışmamışsın. Kemerli burnunun mu yoksa ameliyat kararının mi arkasında duracağın ve nasıl duracağın konusunda netleşmen için daha fazla ve çok yönlü bilgilenmen en doğrusu gibi geldi bana.

Ameliyatla ilgili başka bilgi edinme ihtiyacın olursa yine bize yazabilirsin. İyi ve çok yönlü bilgi verecek, ticari düşünmeyen doktor sayısı az, biliyorsun. Ama istersen biz bulmaya çalışabilir, senin böyle bir doktor ile iletişime geçmeni deneyebiliriz. Dilersen sorularını bize gönder ve onlara buradan yanıt al. Kolay gelsin.    

Kapak Görseli: Rita Forever June

Yazar

Radikal Feministin Vücut Olumlaması&rdquo için 1 yorum

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: