Anlat Ablam

Sevilme İhtiyacı

Anonimim Ben Ezelden sordu; biz de uzmanına sorduk.

Anonimim Ben Ezelden sordu; biz de uzmanına sorduk.

Soru: Öyle bir dertteyim ki derdim var mı yoksa hayattan çok şey mi bekliyorum bilemiyorum.

Beni mutlu edecek bir erkek, bir kadın, bir birey çıkmıyor bir türlü karşıma. Çok bi beklentim yok birbirimizi sevelim, dinleyelim, cinsellik ve ev içi emek paylaşımı gibi konularda da uyumlu olalım istiyorum. Din, dil, ırk, yaş beklentim de yok.

Saçma sapan insanlarla sırf sevildiğimi hissetmek ya da libidom yükseldiği için birlikte olmak istemiyorum.

Düzgün insan nereden bulunur? Ya da yalnızlıktan ölünmez değil mi?

Feminist Ti*d*r açar mısınız lütfen? Buna ihtiyacımız var sanki. En olmadı bi el atıp bekarlar gecesi düzenleyiverin.

Cevap: Arzu ettiğiniz, kendinizi birlikteyken iyi hissedeceğiniz bir ilişkinin, ilişkilerin eksikliği elbette bir dert olabilir. Sosyal bir canlı olma meselesiyle başlayalım. İlişkiler ağının içine doğuyoruz, yakın ilişki içinde olduğumuz ebeveynlerin varlığı sayesinde hayatta kalıyoruz. Eh elbette bu ilk deneyimlerin varoluşumuz üzerinde etkisi oluyor.

Partnerinizden beklentilerinize baktığımda ‘eşitlikçi bir ilişki’ talebiniz olduğunu anlıyorum. İster geleneksel değerleri benimsemiş bir aileden gelin ve kendi dünya görüşünüzü kendiniz oluşturun, isterseniz eşitlikçi bir aileden gelin ve bu deneyimi devam ettirmek isteyin. Ne şekilde olursa olsun eşitlikçi ilişki beklentinizi karşılayacak bir ilişki yaşamak hakkınız. Çalışmalar bize diyor ki eğer partnerlerin ikisi de (üçü de olur belki) geleneksel veya eşitlikçi değerleri benimsemişlerse ilişkinin uyumu da verdiği tatmin de daha yüksek olacaktır. Bu sebeple aradığınız kriterlere sahip olmayan partnerlerle yaşanacak geleneksel ilişkilerin düşük tatmin yaratması yüksek olasılık… ‘Düzgün insan’ bulmanın yolu aramaktan geçiyor sanıyorum. Ya tam aradığınız gibi eşitlikçi birileriyle tanışıp flört edeceksiniz ya da konuşabildiğiniz, dinleyebildiğiniz, insan gibi tartışabildiğiniz, saygı duyduğunuz ve size saygı duyan, sınırlarınızı gösterdiğinizde anlayan ve uyumlanmayı deneyen ama henüz ‘eşitlikçi’ ilişki deneyimi için tüm kriterlerinizi karşılamayan kişilerle yakınlaşacaksınız. Bu yakınlaşma içinde taleplerinizin duyulması, saygıyla karşılanması ve etkileşim ile değişime açık olması ile aradığınız ilişkiyi birlikte yaratabileceksiniz. İyi bir iletişimin ve sevginin olduğu ilişkilerde çiftlerin birbirleri üzerinde etkileri olduğunu da yine çalışmalardan öğrenebiliyoruz.

Feminist ti*er fikri harika! Ancak aklıma hemen şu geliyor: insanlar karşıdakinin beklediği cevapları vermeye eğilimliler, yani genel olarak. Acaba olası değerlendirme kriterlerinde de bu eğilim aslında doğru olmayan cevaplar verilmesine sebep olur mu? Yüksek beklenti ile başlanacak deneyimler daha fazla hayal kırıklığı yaratabilir. Bu noktada eldeki daha makul seçenek yine insanlarla tanışmak ve ‘eşitlik’ filtrenizde seçenekleri değerlendirmek gibi…

Peki diyelim arayışınıza devam ettiniz ve yine çürük elmaya denk geldiniz. Belki de bu durumlarda sadece ‘sırf sevildiğimi hissetmek için’ yada ‘ libidom yükseldi’ diye bak yine neler oldu demek yerine; ‘Ne istediğimi biliyorum ve bir arayıştayım, ilk bakışta, ilk randevuda insanların ne olduğunu anlayamayabilirim’ demeniz de mümkün. Gerçekten de insanları tanımak ilişki içinde nasıl bir partner olacaklarını şıp diye anlamak mümkün değil. Sizin kendinize böyle anlarda sevgi ve şefkati sunabilmeniz ne büyük bir kaynak olur!

Belki son bir öneri olarak da eğer aynı ilişki paternleri içinde takılı kaldığınızı, sürekli benzer sorunları yaşadığınız partnerleri seçtiğinizi düşünüyorsanız belki bir psikoterapi süreci bu deneyimlerinizi anlamanıza yardımcı olabilir. Ama lütfen uzmanın yeterliliklerini sorgulamayı unutmayın!

İllüstrasyon: Katie Turner

Yazar

Sevilme İhtiyacı&rdquo için 1 yorum

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: